Проблема ущільнення ґрунту

fd07ba4574

Cтан, склад та фізичні особливості ґрунту є важливою умовою для оптимального росту рослин, та отримання хорошого урожаю, оскільки основне джерело живлення культура отримує з ґрунту. Збільшення твердості ґрунту внаслідок ущільнення перешкоджає проходженню зародкового корінця і погіршує аерацію в період підвищення вологості, що знижує схожість насіння. Коріння на ущільнених ділянках деформоване і концентрується у прошарках зі зниженою щільністю ґрунту, внаслідок чого зменшується урожайність культур. В ущільнений ґрунт коріння рослин проникає слабко, до 80% його знаходиться в шарі 7-10 см.

Що призводить до погіршення фізичного, аеробного та водного стану ґрунту?

При вирощуванні культур, по полю багатократно проходять агрегати, трактори які переущільнюють ґрунту і погіршують його фізичні властивості.  Навесні при значній вологості ґрунту трактор вагою в 4 т. може ущільнювати ґрунт на глибину  до 1 м. Так маса трактора К-701 становить 13,5 т, а з сівалкою, наприклад, заповненій насінням — більше 25 т.  З часом утворюється переущільнений шар ґрунту який знаходиться нижче оброблюваної глибини – «Плужна підошва».

Наслідки  переущільнення грунту:

 • Ускладнення процесу оранки.
 • Перешкоджує циркуляції води і повітря з нижніх шарів ґрунту у верхні і навпаки.
 • При переущільненні збільшується об’ємна маса і знижується пористість, а отже зменшує вміст вільної води та повітря у порах ґрунту.
 • Зменшується вологозабезпеченість рослин;
  відбувається погіршення водно-фізичних властивостей ґрунтів, таких як вологоємність, пористість, швидкість вбирання поливної води, зменшення водопровідності.
 • Знижується аерація і біологічні процеси;
  посилюються поверхневий стік води, утворюються блюдця на полях (Рис 1);
 • Неправильне формування кореневої системи рослин (Рис 2);
 • Утворення застою води на полях , вимивання рослин.
  У кінцевому підсумку — зниження родючості у середньому на 5-20%, а в окремих випадках і більше.

Затоплення верхніх горизонтів ґрунту, внаслідок переущільнення ґрунту.

Коренева система кукурудзи яка розвивалась на переущільнених ґрунтах. Глибина залягання кореневої системи зменшується в рази.

Багато аграріїв просто не звертають увагу на проблему переущільнення. Як наслідок отримують недобір урожаю хоча й вносять багато добрив, висівають кращі сорти, витрачають гроші на додатковий полив. Рослина не може реалізувати генетично закладений потенціал чи засвоїти додаткові поживні речовини, якщо ґрунт занапто щільний. Це несе додаткові економічні затрати.

З кожним роком, все більше стає тих, хто розуміє, що застосування нових технічних новинок — це шлях до простого рішення пробеми переущільнення.

Щоб уникнути переущільненості ґрунту і забезпечити оптимальні умови для росту рослин, доречно використовувати пенетрометр (плотномір). Він дозволить вам виміряти і визначити чи є у вас переущільнення на полі і на якій глибині.

Завдяки використанню такого приладу і шляхом додаткових заходів ви можете:
— сприяти розвитку кореневої системи рослини
— підвищити ефективність мінеральних добрив
— забезпечити проникнення вологи у глибокі шари грунту і уникнути утворень блюдець на полі                                                                                     — знизити витрати на обробіток ґрунту
— заощадити Ваш час і гроші
Як вирішити проблему переущільнення ґрунту?
Після того як Ви з’ясували, на якій глибині перебувати плужна підошва, Ви можете:
• розпочати посадку культур для поліпшення водного режиму ґрунту, мається на увазі біологічне рихлення, внесення до сівозміни гречки та культур які мають глибоку стрижневу кореневу систему.
• провести глибоке рихлення, чизелювання на глибину 50 – 70 см. Післядія такого процесу ефект триває до 3-х років.

Але проведення таких оперецій на всі площі поля – це великі затрати, раціональніше використати пенетрометр і провести чизелювання або глибоке рихлення лише у тих зонах, де це необхідно. Важливо обрати дешевий і функціональний прилад, який буде зручним у використанні.

Компанія «Дружба-нова» вже оцінила обладнання від SkokAgro.

«Щодо замірів твердості ґрунту, на сьогодні ми випробовуємо пенетрометри надані компанією  SkokAgro. Одночасно на одному місці ми проводимо заміри різними щільномірами різних представників один з них закордонного зразку.  Перевіряємо на точність, порівнюємо, обираємо. Американське обладнанні добре, але занадто дороге і звичайно в них є мінус – немає онлайн передачі даних, записувати дані доводиться в ручну, а як ви розумієте, на великих площах це вкрай не зручно. Дуже великою перевагою пенетрометрів Скокагро є те, що можна швидко заміряти дані, вони відправляються на сервер з  готовими координатами, часом і точки заміру можна вже побачити картах полів.  При наших об’ємах, великих площах, поля розміщені по всій Україні, то обов’язково необхідна така функція, це дуже економить час і дозволяє негайно приймати рішення. Дуже зручно коли робляться заміри на різних полях, вони одночасно і швидко зберігаються, відображаються на карті. Ці дані зберігаються в одному місці, а не в друкованому вигляді в різних кабінетах»

Руслан Зуган, Керівник відділу точного землеробства
і автоматизованих систем управління
«Дружба-нова»

Проблема переущільнення  доволі поширена,  її не варто ігнорувати. Адже втрата прогнозованого врожаю на 20-30%  доволі велика втрата, особливо для масштабних виробництв, де вноситься багато засобів захисту, добрив, щоб отримати урожай гідної якості. Переущільнення можна легко усунути простими агротехнічними прийомами (чизелювання, глибоке рихлення). Якщо ви перейшли на землеробство з мінімальним обробітком ґрунту, використовуйте біологічний метод рихлення (за допомогою рослин з глибокою стрижневою кореневою системою). Шляхом дотримання таких простих правил досягається необхідний результат.

Leave a Response